Polštáře jsou základní součástí každého domova. Jejich význam je nesmírný, protože jsou důležitým prvkem, který nám umožňuje kvalitní spánek. Pokud chcete vědět vše o polštářích, pak čtěte dál. Dozvíte se, jak vybrat správný polštář, jaké jsou různé druhy polštářů a jak je správně používat.
TIP!
Polštáře spočívají v čele postele a nepřemýšlí se o nich, dokud nepřijde čas se na noc otočit. Ano, polštáře se berou tak trochu jako samozřejmost! Dělají však mnohem víc než jen to, že pomáhají někomu pohodlně spát. Pomáhají dosáhnout pohodlného spánku, aniž byste se probudili s křečí v krku.
Přispění k lepšímu odpočinku je skvělým důvodem pro nákup nejkvalitnějších polštářů. Polštáře dělají mnohem více než jen svůj „primární úkol“, a proto je výběr nejlepších polštářů vždy dobrý nápad.
Typy výplní polštářů
Pohanka – Tyto polštáře plněné pohankovými slupkami jsou považovány za vhodné pro zmírnění bolesti zad a jsou užitečné zejména pro lidi, kteří spí na zádech.
Paměťová pěna – Polštáře z paměťové pěny plněné polyuretanem a dalšími chemickými látkami, které zvyšují jejich viskozitu a hustotu, jsou měkké a hladké bez hrudek. Tvarují se a přizpůsobují hlavě a krku a poskytují podpůrné pohodlí. polštáře z paměťové pěny nejsou dobrou volbou pro smíšené spaní, protože mají pevnou výšku.
Peří/prách – Měkké, lehké a tiché polštáře z peří nebo prachového peří jsou vhodným univerzálním polštářem, který se hodí pro většinu spacích poloh. Péřové a péřové polštáře se vyrábějí z kachního a husího peří s typickým poměrem 75 % prachového peří a 25 % peří.
Gelová vlákna – Polštáře z gelových vláken jsou měkké a hebké podobně jako péřové polštáře, ale poskytují větší oporu. Jsou lehké, odolné a snadno se udržují, protože nevyžadují protřepávání ani načechrávání. Gelové polštáře jsou také hypoalergenní, ačkoli tato náplň polštářů se nedoporučuje pro osoby spící na boku, protože nemusí nabízet dostatečnou výšku hlavy.
Polyester – Lehké, měkké a příjemné polyesterové polštáře vyhovují většině typů spáčů. Jsou vyplněny hypoalergenním polyesterovým vláknem, takže jsou ideální pro alergiky.
Voda – Věřte tomu nebo ne, ale existují i takové věci jako vodní polštáře. Mají vnější povrch z polyesterových vláken, který zadržuje vodu. Vodní polštáře jsou obvykle poměrně vysoké a lze je vytahovat a přetahovat, aby pohodlně obepínaly zátylek, krk a ramena.
Mikroperličky – Polštáře z neexpandovaných EPS kuliček s mikrokuličkami poskytují tvrdou oporu hlavy a nejsou vhodné pro mnoho lidí.
Na velikosti záleží
Pomoc horní části těla
Děláme víc než jen to, že si opřeme hlavu o polštář. Odpočíváme na tom, k čemu se naše hlava připojuje: na krku a páteři. Lidská hlava je poměrně těžká a krk a páteř pracují velmi tvrdě, aby celou tuto váhu udržely. Nejlepší práce krku a páteře spočívá ve vyvažování a podpírání hlavy ve stoje. Když lidé spí, situace se mění. Páteř a krk nedokážou hlavu účinně podepřít a může dojít k jejich přetížení. Dobrý polštář nebo dva polštáře dodávají lepší symetrii a rovnováhu způsobu, jakým je hlava podepřena. Krku a páteři se nakonec poněkud uleví.
Správný polštář pro správnou polohu
Ne každý spí stejně. Spaní na zádech, na boku a na břiše závisí na osobních preferencích. Neexistuje postel, která by se nemohla přizpůsobit některé z těchto tří spacích poloh. Ne všechny polštáře jsou ideální pro určitou polohu. V tomto případě se nemusíte obávat. Existuje dostatek rozmanitých polštářů, které uspokojí potřeby a úroveň pohodlí každého člověka bez ohledu na to, jak spí. Tenkost, tloušťka a dokonce i materiál polštáře ovlivňují jeho schopnost pomáhat při určitých polohách spánku.
Možná by bylo dobré zakoupit více než jeden typ polštáře. Tímto způsobem je možné je měnit, když je potřeba specifické pohodlí.
Spáči na zádech – Pokud spíte převážně na zádech, pomůže vám k pohodlnému spánku polštář střední tloušťky. Středně silné polštáře podepřou hlavu, krk a ramena.
Spáči na boku – Lidé, kteří spí na boku, by si měli vybrat středně tenký polštář, protože potřebují pružnou oporu pro krk a ramena.
Spáči na břiše – Pro spáče na břiše se doporučuje měkký, tenký polštář, který nezpůsobí, že se hlava příliš zvedne.
Smíšené spaní – Všichni se ve spánku pohybujeme, pokud však víte, že máte tendenci neustále měnit polohu při spánku, měli byste zvolit polštář střední tloušťky.
Kolik polštářů byste měli používat?
Účelem používání polštářů je odstranit úhel mezi hlavou a rameny, když ležíte. Tento úhel se u jednotlivých osob liší, takže budete muset experimentovat, abyste zjistili, kolik polštářů vám vyhovuje. Někomu může například vyhovovat spaní s jedním polštářem, zatímco jiný člověk může preferovat dva nebo dokonce tři polštáře.
Polštáře samozřejmě nejsou určeny pouze pro hlavu, můžete je použít i pro jiné části těla.
Například:
- Jeden polštář na hlavu
- Dva polštáře; jeden na hlavu a jeden na nohy
- Tři polštáře; jeden pro hlavu, jeden mezi koleny a jeden pro nohy.
Tipy pro efektivní používání polštářů
Bez ohledu na to, kolik polštářů se rozhodnete použít, existují způsoby, jak je uspořádat, které vám pomohou dobře si odpočinout a vyspat se.
- Když si lehnete, vaše tělo by mělo být ve středové poloze a hlava a krk by měly být relativně rovné. Pokud používáte jeden polštář, ujistěte se, že není příliš plochý, jinak vám může hlava spadnout na matraci.
- Neměli byste si pod hlavu skládat dva polštáře, protože to zvedá hlavu do úhlu, což může způsobit nepohodlí a ztuhlý krk. Lepší variantou je použít jeden nadýchaný polštář.
- Lidé, kteří spí na boku, by si měli umístit polštář mezi nohy, aby měli dodatečnou oporu.
- Spáčům na břiše postačí jeden plochý polštář.
Neexistuje žádná „správná“ odpověď, pokud jde o počet polštářů, které používáte při spaní, protože záleží na vašich osobních preferencích.
Alergie
Jak bylo uvedeno výše, pokud trpíte alergiemi, jako je astma, nebo jste alergičtí na roztoče, pak je nutné koupit hypoalergenní polštář. Ty jsou k dispozici v různých tloušťkách, aby vyhovovaly vaší preferované poloze při spánku.
Kvalita znamená hodně
Typ polštáře je důležitý, ale stejně důležitá je i kvalita. Polštář musí být vyroben z vynikajících materiálů, které zachovávají celistvost polštáře a nedlouho po zakoupení se neroztrhnou, neroztrhnou ani nevyblednou.
To nutně neznamená, že musíte zaplatit hodně peněz. U nás v Terrys Fabrics je k dispozici spousta kvalitních polštářů za velmi přijatelné ceny.
Jak často byste měli měnit polštáře?
Podle Rady pro spánek by se polštáře měly měnit každé dva roky, zatímco Dr. Robert Oexman z institutu Sleep to Live tvrdí, že byste je měli měnit po 6 měsících. Je třeba si uvědomit, že polštář se může zašpinit překvapivě rychle, přičemž většinu usazené špíny tvoří oleje z vašich vlasů a pokožky, odumřelé kožní buňky, kapky a roztoči. Neexistují tedy žádná pevná pravidla, protože výměna polštářů jako takových by se pravděpodobně měla provádět častěji, než si myslíte!
Můžete prát polštáře?
Mnoho polštářů z bavlny a polyesteru, peří a syntetických vláken lze prát v pračce, ale vždy se předtím podívejte na štítek výrobce. Jednou z hlavních nevýhod praní polštářů v pračce je, že mohou dlouho schnout a v závislosti na výplni mohou být nakonec hrudkovité a hrbolaté.
Dnešní polštáře ze syntetických vláken lze snadno prát v pračce a lze je také sušit v bubnové sušičce, takže jejich udržování v čistotě není žádný problém. Dobrou volbou je sušení na vzduchu venku, zejména v teplých a větrných dnech.
Pokud dáváte přednost chemickému čištění polštářů, ujistěte se, že jsou před použitím dobře vyvětrány, abyste se zbavili případných zbytkových výparů.
Pokud skvrna prosákne přes povlak na polštář, měli byste ji co nejdříve ošetřit. Použijte preferovaný prací prostředek a naneste jej přímo na skvrnu, lze použít i odstraňovače skvrn, před sušením se ujistěte, že jste polštář důkladně opláchli, abyste odstranili všechny prací prostředky.
Snažte se prát polštáře v párech (po dvou), abyste pomohli udržet rovnováhu pračky.
Nikdy nezapomeňte na styl
Je třeba zmínit poslední bod, polštáře mohou hodně pomoci s dekorem uvnitř ložnice. Různé styly povlaků na polštáře (a povlaků na postele), z nichž si můžete vybrat, zajišťují, že lze doplnit jakýkoli typ dekoru a samozřejmě vám pomohou získat správnou oporu, kterou potřebujete pro dobrý spánek.
TIP: PROHLÉDNOUT NABÍDKU PÉŘOVÝCH POLŠTÁŘŮ
Jaké jsou materiály pro polštáře?
Polštáře mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně bavlny, lnu, hedvábí, mikrovlákna, umělých vláken a paměťové pěny.
Jaký je nejlepší typ polštáře?
Nejlepší typ polštáře závisí na individuálních preferencích a potřebách. Například pokud máte citlivou pokožku, můžete chtít polštář z bavlny nebo hedvábí. Pokud máte rádi měkký polštář, můžete chtít polštář z mikrovlákna nebo paměťové pěny.
Jak často bych měl vyměnit polštář?
Polštář by měl být vyměněn každé 3 až 5 let.