Jak vybrat ideální prostěradlo

Většina z nás považuje prostěradlo za nepodstatný detail, ale to je velmi povrchní pohled. Například zimomřivý člověk bude mít problém usnout na chladivem prostěradle. A ten, kdo někdy přežil noc na prostěradle, které se celou noc otáčelo společně s ním, zase potvrdí, že ani střih prostěradla vůbec není nepodstatným detailům.

Nejprve změřte matrace

Důležité je zvolit správnou velikost prostěradla, která musí odpovídat velikosti matrace. Záleží na všech třech rozměrech: délce, šířce a výšce. V současnosti u nás totiž prudce stoupá obliba 20 – 40 cm vysokých matrací, což je míra vylučující nákup běžných velikostí prostěradel.

Plachtové nebo napínací prostěradlo?

I když obliba napínacích prostěradel na gumu jednoznačně vede, někteří z nás stále vyhledávají prostěradla mající jednoduchý tvar obdélníkové plachty.

Rovné plachtové prostěradla

Předpokladem dobrého spaní na tomto typu prostěradel je velikost s dostatečným přesahem po všech čtyřech stěnách matrace (minimálně 20 cm, ale raději i více), aby se mohlo prostěradlo snadno přehnout pod matraci po celém obvodu. Jinak hrozí, že se ráno probudíte vedle prostěradla, nebo naopak zapletení v něm. Plachtové prostěradla se vyrábějí jen z bavlny, eventuálně s jejími různou povrchovou úpravou. Mohou se prát na vyšší teploty, ale jednoznačně vyžadují žehlení.

napínací prostěradla

Tyto prostěradla mají ve všech čtyřech rozích šev, který prostěradlo přirozeně zahýbá pod matraci a ve spodním okraji převlečnou gumu a ta prostěradlo vypne tak, že nikde nic nevylézá ani se nikde nic nemačká.

Napínání prostěradel ale někdy svádí k dojmu, že když jsou natahovací, vytáhnou se do jakékoli velikosti. Jenže když menší prostěradlo natáhnete na větší matraci, materiál bude vystaven tak velkému pnutí, že brzy dojde k jeho předčasnému opotřebení. Proto iv případě protahovacích prostěradel nejprve dobře měřte svůj matraci.

Vyberte si materiál

Níže najdete seznam materiálů dostupných na slovenském trhu a jednoduchý popis jejich ošetřování. Vhodnost, či naopak nevhodnost použití sušičky hledejte přímo v pokynech jednotlivých výrobců, protože popsané materiály se mohou lišit svým složením, i koncovými úpravami, takže jednoznačný návod by mohl napáchat více škody než užitku.

bavlněná tkanina

Bavlna patří mezi čistě přírodní materiály a prostěradla z ní tak dobře sají pot, příjemně chladí, což je předurčuje spíše pro letní období nebo do přetopených bytů. Čistě bavlněné prostěradla v napínacím provedení jsou značně namáhány neustálým tahem, což snižuje jejich životnost. Vyrábějí se ale také v provedení s lycrou, tedy příměsí elastických vláken, které životnost těchto prostěradel naopak významně prodlužují.

K dostání jsou také prostěradla z luxusní egyptské bavlny. To je bavlna speciálně tkaná z tzv. dlouhých nití o hustotě 200 nití na palec čtvereční. Tato bavlna má nádherný, ušlechtile matný lesk a vyznačuje se neobvykle velkou pevností, tedy i velmi dlouhou životností.

+ hypoalergenní
+ Prodyšné, dobře sají pot
+ V létě chladí, v zimě hřejí
+ Dobrá cena (pokud nejde o dražší egyptskou bavlnu)
– je třeba je žehlit

Jersey prostěradla

Jde o prostěradla z úpletu, látku, kterou všichni dobře známe například z triček. Základem těchto úpletů je bavlna nebo viskóza, obohacená elastickými vlákny. Jedná se tedy opět o přírodní materiály. Úpletové prostěradla jsou velmi oblíbené pro svou poměrně dobrou výdrž a absolutně jednoduchou péči. Vyperete, vysušíte, navléknete.

+ Dlouhá výdrž
+ Jednoduchá péče
+ Netřeba žehlit
– vyšší cena

froté prostěradla

Tyto prostěradla jsou vyrobeny z úpletového variantu klasického froté, ve směsi 80% bavlny + 20% polyesteru či polyamidu. Tento specifický úplet má velmi nízké a husté smyčky, které vytvářejí speciální, mechový povrch. Však se na nich také skutečně spí jako na mechu – prostěradla jsou krásné měkoučké, jemné a dokážou velmi příjemně hřát, díky čemuž se výborně hodí do chladných bytů nebo pro zimní období. Praní je třeba přizpůsobit hlavně barevnosti, přirozené schnutí trvá vzhledem k tloušťce materiálu déle. Žehlit v tomto případě nemusíte.

+ Měkký, příjemný materiál
+ Netřeba žehlit
+ Dobrá cena
– déle schne
– sezónní (hřeje, což v létě nemusí být příjemné)

flanelové prostěradla

Vyrábějí se ze speciálně upravené bavlny, obohacené tzv. vlasům. Díky této úpravě se jedná o nesmírně příjemné prostěradla pro zimní období, které právě díky svému vlasu okamžitě příjemně hřejí. Jejich nevýhodou může být mačkavost, té se dá předejít správným věšením prostěradla při sušení na vzduchu tak, aby nevznikalo zbytečné pomačkání.

Bílé flanelové prostěradla lze prát na vyšší teploty, u barevných flanelu se řiďte pokyny výrobce. Žehlení je možné, ale ne nezbytně nutné.

+ Jemný, příjemný povrch
– krčí se
– sezónní (hřeje, což v létě nemusí být příjemné)

Prostěradla z mikrovláken

Tedy z různých umělých vláken, které jim dodávají specifické vlastnosti i vzhled – například mikroflanel, microsatén, mikroplyš a další. Těchto umělých materiálů není nutné se obávat, jejich vlastnosti jsou dnes již srovnatelně příjemné s přírodními materiály. Navíc se vyznačují velmi snadnou údržbou. Obrovskou předností těchto prostěradel je také fakt, že jsou velmi vhodné pro všechny alergiky a rovněž astmatiky. Mikrovláknové prostěradla se perou na nižší teploty, přírodní sušení je dílem okamžiku, žehlení zcela odpadá.

+ hypoalergenní
+ Rychle schnou
+ Není nutné žehlit
– umělá vlákna

Prostěradla v AKCICHCI SLEVU

❗ Výprodej povlečení - skvělé ceny

X