Jak vyprat a vyčistit péřový polštář?

Péřové polštáře patří mezi nejoblíbenější typy polštářů v historii. Mnozí je zbožňují, protože jsou měkké a pohodlné. I přes jejich neuvěřitelnou popularitu však mnoho majitelů stále neví, jak péřový polštář vyprat.
Péřový polštář můžete prát ručně nebo v pračce. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, použijte studenou nebo teplou vodu, jemný prací prostředek, nechte si několikrát jemně odstředit nebo vyždímat (ručně) a důkladně vysušte na slunci nebo v sušičce při nízké teplotě. Polštář můžete také před praním osvěžit a poté vysušit na vzduchu.
Péřové polštáře jsou ve srovnání s mnoha jinými typy polštářů luxusním ložním prádlem. Dobré je, že díky správnému praní můžete těmto polštářům zajistit dlouhou životnost. Tento příspěvek obsahuje podrobné pokyny pro čištění péřových polštářů.

Jak vyprat polštář z prachového peří

Péřové polštáře se skládají z kvalitního husího, labutího nebo kachního peří. Na rozdíl od běžných péřových polštářů se suroviny pro péřové polštáře získávají z podbřišku vybrané drůbeže, nikoli z jejích křídel. Většina, ne-li všechny polštáře z prachového peří jsou dodávány s ochranným potahem, který chrání jejich vnitřek před znečištěním. Potahy však nemohou zabránit tomu, aby se polštáře nakonec nemusely vyprat. Níže jsou uvedeny pokyny pro praní polštářů z prachového peří.

Krok 1: Odstraňte potahy

Prvním krokem je vyjmutí polštáře z potahu, abyste jej mohli vyprat samostatně. Po sejmutí polštáře jej musíte posoudit, zda není roztržený nebo natržený. Cílem je poškození před praním opravit, aby se nezhoršovala.

Krok 2: Vložení polštáře do pračky

Vkládání polštářů do pračky není běžnou záležitostí, jako je tomu u oblečení. Polštáře je například nutné vkládat vertikálně a po dvou. Tímto způsobem udržíte pračku v rovnováze, zejména pokud je uprostřed vybavena míchadlem. Pokud však máte pračku s předním plněním bez míchadla, nemusíte se o rovnováhu starat.

Krok 3: Nastavení pračky

Pračka by měla mít následující nastavení;
 • Teplota: Nastavte pračku na teplou nebo studenou teplotu vody. Vyhněte se horké vodě, protože by mohla srazit nebo poškodit péřové výplně.
 • Rychlost odstřeďování: Nastavte pračku na vyšší rychlost, abyste mohli odstranit co nejvíce vlhkosti.
 • Cyklus praní: Zvolte cyklus jemného praní, abyste zachovali celistvost polštáře.
 • Prací prostředky: Vložte do pračky šetrné prací prostředky, aby se zbytky neslepily s peřím v polštáři. Nepoužívejte také změkčovadla tkanin, protože mohou snížit načechranost peří.

Krok 3: Vyprání a opláchnutí polštáře

Jakmile nastavíte pračku na správné nastavení, spusťte ji, aby se polštáře vyčistily. Může být vhodné polštáře také vypláchnout, abyste odstranili všechny přebytečné zbytky mýdla. Můžete také zopakovat cyklus máchání a spustit cyklus odstřeďování, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.

Krok 4: Vysušení polštáře

Po vyprání byste měli péřový polštář usušit v sušičce s následujícím nastavením;
 • Teplo: Používejte nízkou teplotu nebo žádnou teplotu, aby nedošlo k poškození peří.
 • Čas: Proveďte několik cyklů a mezi nimi načechrejte peří, abyste zabránili jeho shlukování.
Vezměte na vědomí, že k urychlení procesu sušení můžete použít míčky do sušičky. Bez ohledu na to, jakým způsobem postupujete, zkontrolujte, zda je polštář zcela suchý, ručním načechráním.

Jak vyprat polštář z kachního peří

Polštáře z kachního peří jsou oblíbeným typem polštáře také díky své odolnosti. Tyto polštáře se snadno přizpůsobí požadavkům jejich uživatele. Kachní peří je přírodní izolant, takže je ideální výplní polštářů v horkém počasí a pro horké spáče. Ačkoli jsou přirozeně odolnější než standardní polštáře, praní polštářů z kachního peří zvyšuje jejich životnost. Níže jsou uvedeny kroky pro praní polštáře z kachního peří.
 • Krok 1: Sundejte potahy. Stejně jako ve většině případů vyjměte polštář z potahů a zkontrolujte, zda nedošlo k poškození konstrukce. Poté případná poškození opravte a přejděte k dalšímu kroku.
 • Krok 2: Nastavte pračku a vyčistěte polštář. Doporučené nastavení teploty pro praní polštáře z kachního peří je 30 stupňů. Také se ujistěte, že používáte režim citlivého praní, abyste ochránili materiály. Používejte pouze jemné čisticí prostředky.
 • Krok 3: Vypláchněte a vysušte. Polštář důkladně opláchněte a poté jej vysušte. Pokud máte sušičku, můžete polštář sušit doma. Pokud si však nejste jisti, co dělat, je nejrozumnějším rozhodnutím odnést polštář do čistírny.

Jak vyprat péřový polštář v pračce

Čištění péřového polštáře v pračce je snadné a bezpečné, ale vždy byste měli postupovat správně. Vždy zvažte níže uvedené tipy.
 • Nikdy nepoužívejte horkou vodu ani vysokou teplotu sušení, i když chcete zničit choroboplodné zárodky a roztoče.
 • Vyhněte se drsným pracím prostředkům, které mohou poškodit peří a způsobit, že budete náchylní k alergiím a podráždění. Používejte také méně pracího prostředku, než byste běžně používali při běžném praní.
 • Perte dva polštáře současně, abyste v pračce udrželi rovnováhu.
 • Vždy používejte jemný cyklus.
 • Zvažte další cykly máchání a odstřeďování, abyste odstranili všechny zbytky mýdla a podpořili rychlé schnutí.
 • Jak prát péřový polštář ručně
 • Pokud nemáte pračku nebo sušičku, nemusíte si dělat starosti, protože péřový polštář můžete vyprat ručně. Zde je několik návodných kroků, kterých je třeba se držet.

Krok 1: Shromážděte potřebné nástroje

Pro ruční praní péřového polštáře budete potřebovat následující položky;
 • umyvadlo nebo dřez
 • velký froté ručník
 • jemný prací prostředek
 • teplou vodu

Krok 2: Odstranění povlaku na polštář

Dalším krokem je sejmutí ochranného povlaku z polštáře a jeho kontrola, zda není natržený nebo poškozený. Pokud jsou poškození patrná, doporučujeme je opravit dříve, než přistoupíte k dalšímu kroku.

Krok 3: Příprava čisticích prostředků

Dále je třeba připravit čisticí prostředky naplněním vany, umyvadla nebo pánve teplou vodou. Poté do vody přidejte tekutý čisticí prostředek a řádně jej promíchejte.

Krok 4: Vyčistěte polštář

Poté začněte čistit polštář ponořením do vody. Nejprve zajistěte, aby se polštář naplnil vodou, a poté jej začněte ždímat, abyste odstranili nečistoty. Tento postup provádějte opakovaně po dobu několika minut.

Krok 5: Opláchněte a osušte

Dalším krokem je opláchnutí polštáře v čerstvé tekoucí vodě. V oplachování pokračujte, dokud z polštáře nevytéká čistá a průzračná voda. Nakonec polštář zabalte do froté látky a vyždímejte z něj vlhkost, než jej umístíte na slunce, aby uschnul.

Proč byste měli prát péřový polštář?

Praním péřového polštáře prodloužíte jeho životnost. Například kvalitní péřový polštář čištěný příležitostně může vydržet až 7 až 10 let. Může vás také ochránit před alergiemi. Kvůli častému používání se na polštářích hromadí nečistoty, pot a zbytky, které vyvolávají příznaky alergie. Praním péřového polštáře také zabráníte jeho srážení nebo poškození, protože před čištěním stihnete opravit trhliny a praskliny.

Závěr

Praní péřového polštáře není tak náročné, jak se možná domníváte. Nejlepší volbou pro čištění péřových polštářů je pračka nebo čistírna. Tyto polštáře se dokonale vejdou do jakékoli velikosti pračky. Pokud však pračku nemáte nebo nechcete utrácet za chemické čištění, vyčistěte polštáře ručně. Jste připraveni začít? Zvažte každý detail v tomto příspěvku „jak prát péřové polštáře“ a výsledek se vám bude líbit.
Povlečení v AKCICHCI CLEVU

❗ Výprodej povlečení - skvělé ceny

X