Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/navigation-link.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/navigation-link.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/social-link.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/social-link.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-content/plugins/wordpress-seo/wp-seo-main.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-content/plugins/wordpress-seo/wp-seo-main.php on line 1

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/navigation-link.php:1) in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-content/plugins/mts-wp-notification-bar/public/class-mts-notification-bar-public.php on line 76

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-includes/blocks/navigation-link.php:1) in /data/web/virtuals/89122/virtual/www/domains/spovleceni.cz/wp-content/plugins/mts-wp-notification-bar/includes/class-mts-notification-bar-shared.php on line 2133
Jak často měnit a prát povlečení? - Spovleceni.cz

Jak často měnit a prát povlečení?

Jak často měnit a prát prostěradla?

V průměru strávíte spánkem přibližně 50 hodin týdně. Během této doby se na povlečení hromadí pot, odumřelé kožní buňky a další nečistoty. Pak vyvstává otázka, jak často byste měli povlečení prát.

Jsme si jisti, že hygieně věnujete velkou pozornost. Ale všichni často přehlížíme jednu důležitou věc pro naši celkovou hygienu., a to je ložní prádlo. Často se stává, že je položíme na matraci a zapomeneme, kdy jsme je vyměnili, a necháme je tam celé týdny.

To je velká chyba, protože prostěradla mohou být velmi špinavá a plná bakterií., aniž by se objevily viditelné známky, které by nám připomněly, že je třeba je vyměnit. Špinavé povlečení může dokonce zhoršit problémy s alergiemi a astmatem nebo způsobit kožní problémy.

Jak často byste měli měnit prostěradla?
 

Obecně řečeno, povlečení byste měli měnit jednou týdně. Existuje však mnoho důvodů, proč byste je měli měnit častěji. Pokud například dovolíte domácím zvířatům spát ve vaší posteli, měli byste povlečení měnit alespoň dvakrát týdně. Také v létě, kdy se nadměrně potíme, je vhodné měnit je častěji.

V případě některých zdravotních problémů, jako jsou alergie, astma, ekzémy a akné, se doporučuje měnit každé dva dny nebo dokonce každý den v období, kdy se situace zhoršuje.. Pokud v posteli nespíte každou noc, můžete povlečení měnit každých 10 až 14 dní.

Jak vyprat povlečení ve 4 jednoduchých krocích?

 

V 99 procentech případů je údržba ložního prádla velmi jednoduchá. Přesto však musíte mít na paměti několik věcí, abyste je nepoškodili a nezkrátili tak jejich životnost. Dodržujte tyto 4 jednoduché kroky a budete mít vždy dokonale čisté povlečení, které dlouho vydrží.

Zkontrolujte návod k použití

 

Každý výrobek, včetně listů, má štítek, který obsahuje nejdůležitější informace a pokyny. Většina povlečení nevyžaduje žádnou zvláštní péči, ale když je kupujete, ujistěte se, že tomu tak opravdu je. V případě, že na štítku najdete zvláštní požadavek na čištění., musíte se jím řídit a prostěradla prát tímto způsobem. Pokud jste tak dosud neučinili, jděte do prádelny a zkontrolujte prostěradla a osušky.

obrázek muže, který mění prostěradlo

Zvažte materiál

 

Nejodolnější prostěradla jsou ta z bavlny, následovaná těmi z polyesteru. V těchto dvou případech obvykle není nutné dělat nic jiného než je prát v pračce. Pokud je však povlečení vyrobeno ze saténu, hedvábí nebo lnu, vyžaduje zvláštní péči, protože tyto materiály jsou choulostivé. Měli byste vždy se vyhněte praní ložního prádla v horké vodě a používejte prací prostředky speciálně vyrobené pro choulostivé materiály.

Vyhněte se invazivním pracím prostředkům

 

Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, saténové, hedvábné nebo lněné povlečení je třeba prát se speciálním typem pracího prostředku. Ale i když máte odolné bavlněné povlečení, vyhněte se používání invazivních pracích prostředků, bělidel a dalších chemikálií. Měli byste se tomu vyhnout jak kvůli povlečení, tak kvůli svému zdraví, protože spánek v chemických výparech je velmi škodlivý a může se objevit podráždění pokožky. Při pravidelném praní povlečení používejte jemné prací prostředky. abyste získali dokonale svěží ložní prádlo.

Sušte v sušičce při nízké teplotě a vyvěste

 

Pokud se pokusíte sušit hedvábné nebo saténové povlečení na vysoké teplotě, zcela je zničíte. Měli byste je sušit zavěšené nebo je sušit bez nastavení teploty. Bavlněná prostěradla můžete sušit v sušičce, ale také se vyhněte nastavení vysoké teploty, držte se nastavení nízké teploty. Mějte na paměti, že nastavení na nízkou teplotu je ekologicky šetrná volba.

Důvody, proč bychom měli prát povlečení

 

Možná si myslíte, že zbytečně zdůrazňujeme důležitost výměny povlečení jednou týdně, protože se každý večer před spaním sprchujete a pak jdete spát úplně čistí. Povíme vám tedy důvody, proč bychom měli pravidelně prát povlečení.

Roztoči a alergie

 

Prachoví roztoči jsou mikroskopičtí parazité. z čeledi členovců, kteří jsou nejčastějšími příčinami alergií. Živí se odumřelými kožními buňkami, a proto se často vyskytují v ložním prádle. Na stránkách . jediným způsobem, jak roztoče zničit, je pravidelně prát povlečení v pračce. Tímto způsobem zničíte nejen roztoče, ale i další alergeny, jako jsou štěnice, které jsou v posteli vždy přítomny. Před výměnou povlečení doporučujeme matraci vysát.

Odumřelé kožní buňky

 

Věděli jste, že průměrná člověk každý den ztratí asi půl miliardy kožních buněk.? To je opravdu úžasný fakt, který roztoče jistě potěší, protože mají k dispozici dostatek potravy. A teď si spočítejte, kolik kožních buněk bude na vašem povlečení, když ho 2 nebo 3 týdny nevyperete. Určitě nechcete spát v miliardách kožních buněk a přitahovat tak roztoče.

70x90cm - povlečení Matějovský

Pocení

 

Pocení je tělesná funkce, která pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Potíte se téměř každý den, dokonce i v zimě. Během noci může být pocení ještě výraznější, zejména v létě nebo když máte ústřední topení.. Také různé aktivity v posteli s vaším partnerem způsobují pocení. Pot obsahuje mnoho bakterií, které mohou vést k folikulitidě a různým dalším problémům. Možné jsou také plísňové infekce.

Tělové oleje

 

Tělo vylučuje oleje, jejichž úkolem je hydratovat a chránit citlivou pokožku. Tato mastná látka se nazývá kožní maz, což je vlastně směs mastných kyselin, vosků a dalších přírodních látek. Ať už máte suchou nebo mastnou pleť, maz se vylučuje, liší se pouze jeho množství. V každém případě nechcete, aby se vám maz hromadil na lůžkovinách.

Domácí zvíře spící ve stejné posteli

 

Názory lékařů a dalších odborníků na to, zda spát s domácím mazlíčkem, se liší. Zatímco někteří se domnívají, že je to naprosto bezpečné, jiní s tím nesouhlasí a uvádějí mnoho důvodů ve prospěch svého tvrzení. Záleží jen na vás, zda si psa nebo kočku pustíte do postele, ale pokud se pro to rozhodnete, vězte, že budete muset častěji měnit povlečení. Měli byste to dělat každých několik dní. Domácí zvířata také vylučují odumřelé kožní buňky a jejich srst navíc obsahuje mnohem více bakterií, proto je nutné vyměňovat prostěradla každé 2 až 3 dny.

obrázek psa v posteli majitele

Jak prát polštáře, přikrývky a peřiny?

 

Dokonale čisté povlečení je skvělé, ale nedosáhnete požadovaného výsledku, a tím je spánek v čistém prostředí bez alergenů, pokud pravidelně udržujete pouze povlečení. Je třeba prát také polštář, přikrývku, peřinu a chránič matrace. Neměli byste je však prát tak často jako prostěradla.

Polštáře

 

Některé polštáře lze prát v pračce a některé ne.. V každém případě doporučujeme použít povlak na polštář, pokud polštář nemá snímatelný potah. Údržba polštářů, které lze plně prát v pračce, je jistě snazší, ale pokud je budete prát každých několik dní, objeví se na nich znatelné známky opotřebení. Vzhledem k tomu, že pokožka obličeje je velmi citlivá, pak je nutné měnit povlak na polštář nebo polštář prát každých několik dní. Je zřejmé, že povlak na polštář nebo snímatelný potah je tou nejlepší volbou.

Povlak na polštář nebo potah perte každé 2 až 4 dny a polštář, pokud jej lze plně prát v pračce, perte několikrát ročně. Tímto způsobem budete mít jistotu, že povrch na spaní je zcela zbaven olejů, kožních buněk a dalších nečistot, a praním polštáře vyčistíte jádro polštáře.

Přikrývky a deky

 

Většinu přikrývek a přikrývek lze prát v pračce. Záleží na materiálu výplně i potahu, ale bavlna, syntetika, duté vlákno a mnoho dalších materiálů, dokonce i peří a vlna se dají prát v pračce. Jediný rozdíl je v teplotě, při které je perete, a v pracím prostředku, který musíte použít.

Ať už je přikrývka pratelná, nebo ne, doporučujeme používat povlak na přikrývku, a to ze stejných důvodů, proč doporučujeme povlak na polštář. Rozdíl je v tom, že povlak na peřinu nemusíte prát tak často, měli byste ji prát každé 2 až 3 týdny.

Chrániče matrací

 

Účel chrániče matrace je zřejmý. Chránič matrace by měl chránit matraci před opotřebením a také před tekutinami, pokud je voděodolný. Chránič matrace nemusíte prát častěji než jednou za měsíc, samozřejmě pokud v posteli nic nerozlijete nebo ho jinak neušpiníte. Pak by se měl prát okamžitě.

obrázek muže, který mění chránič matrace

Co když je moje matrace stará a nemohu ji vyprat?

 

Pokud je vaše matrace stará a nemůžete ji vyprat, pak je jediným řešením ji vyhodit a koupit novou.. Nevzdávejte to však tak rychle, protože existují různé způsoby, jak ji vyčistit. Než se rozhodnete koupit novou matraci, měli byste všechny tyto způsoby vyzkoušet.

Matraci nejprve vyluxujte a poté vyčistěte všechny viditelné skvrny odstraňovačem skvrn. Pomoci může také peroxid vodíku nebo citronová šťáva. Poté celý povrch pokryjte jedlou sodou, která pohlcuje vlhkost a pachy. Po nějaké době matraci znovu vyluxujte, abyste zachytili jedlou sodu. Existují také speciální čisticí prostředky, které neutralizují pachy a dodají matraci svěží vůni. Jeden z těchto prostředků můžete použít na konci procesu čištění.

Kdy vyhodit staré povlečení a koupit nové?

 

Na to, kdy budete muset vyhodit staré povlečení a koupit nové, má vliv mnoho faktorů. Hlavními faktory jsou jistě kvalita materiálů a zpracování.. Kvalitní povlečení z egyptské bavlny nebo jiného podobného prvotřídního materiálu může vydržet více než pět let. Levná prostěradla, nejčastěji vyrobená z polyesteru, pravděpodobně nebudete moci používat déle než 3 roky, protože se začnou trhat. Samozřejmě také záleží na tom, jak často je používáte a zda dodržujete pokyny k péči.

obrázek několika matrací v místnosti

Pokud si všimnete, že se prostěradla příliš ztenčila a roztáhla nebo se roztrhla, je rozhodně čas je vyměnit. Také pokud mají hodně skvrn, které nemůžete odstranit, nebo jsou výrazně vybledlé., znamená to, že je čas investovat do nových prostěradel. Pokud po vyprání už nevoní svěže jako dříve, je to také skvělá indikace, že byste je měli vyhodit.

Závěr

Věříme, že po přečtení tohoto průvodce přesně víte, proč je třeba měnit povlečení jednou týdně. Také, věnujte pozornost situacím, kdy je třeba měnit je častěji., například pokud necháte svého psa v posteli. Při praní povlečení nezapomeňte zkontrolovat pokyny k péči, abyste materiál nenávratně nepoškodili. Nezapomeňte, že je třeba vyprat i další věci, které jsou v posteli, jako je polštář a přikrývka. A mějte na paměti, že každých několik let musíte koupit nové povlečení, protože nemůže vydržet věčně.

Povlečení v AKCICHCI CLEVU

❗ Výprodej povlečení - skvělé ceny

X