Různé typy ložního prádla a jejich čištění

70 x 90 cm + 40 x 40 cm - Satenové povlečení
Jeden z nejlepších pocitů na světě je zalézt do postele s čerstvě vypraným povlečením. Jak ale poznáte, jaký typ povlečení je pro vás nejlepší? Na výběr je tolik různých velikostí, barev a materiálů a všechny vyžadují trochu jiné praní a péči. Prozkoumali jsme šest nejoblíbenějších látek, ze kterých se vyrábí ložní prádlo, a uvedli naše tipy na jejich praní.

Jak často byste měli prát povlečení?

V posteli strávíme přibližně třetinu svého života. To znamená zhruba 56 hodin, během kterých se v našem ložním prádle zanechává pot, olej a odumřelé kožní buňky. V ideálním případě byste se tedy měli snažit prát povlečení alespoň jednou za dva týdny, nebo každý týden, pokud to jde.

Tipy pro praní povlečení

Praní ložního prádla se trochu liší od praní běžného oblečení. Zaprvé je mnohem větší, takže je důležité pračku nepřetížit. Dbejte na to, abyste povlečení oddělili od ostatního prádla a necpali jich příliš mnoho najednou, abyste zajistili jejich cirkulaci a řádné vyprání. Měli byste se také vyvarovat omotávání prostěradel kolem míchadla uprostřed pračky, protože to může způsobit pomačkání a dokonce i roztržení prostěradel.
Kompletního průvodce praním včetně všeho, co potřebujete vědět o používání pračky a sušičky, najdete v tomto článku.

Typy materiálů

Každý typ prádla se bude lišit, pokud jde o nastavení pračky a teploty.

1. Bavlna

Je pravděpodobné, že vaše ložní povlečení je bavlněné. Bavlna je nejoblíbenější tkaninou používanou k výrobě prostěradel a dalšího ložního prádla. Je odolná, cenově dostupná a snadno se udržuje. Bavlněná prostěradla lze obecně bezpečně prát v jakémkoli pracím cyklu pračky a s běžným pracím prostředkem, ale nejlepší je zkontrolovat štítek s informacemi o péči na prostěradle, kde najdete konkrétní pokyny.
Bellatex Prostěradlo mikroflanel Duhové listy
Bellatex Prostěradlo mikroflanel Duhové listy

2. Hedvábí

Díky chladivé a hladké struktuře hedvábných povlečení jsou považována za luxusní, požitkářská a romantická. Jsou také hypoalergenní, což znamená, že hedvábí je dobrou volbou pro lidi, kteří jsou obzvláště náchylní k alergiím na roztoče, zvířecí chlupy a prach. Hedvábí se vyrábí z měkkého vlákna produkovaného bource morušového a vyžaduje zvláštní péči.
Ujistěte se, že používáte vlažnou vodu, jemný, biologicky odbouratelný prací prostředek a pračku nastavte na cyklus jemného praní. Při sušení byste měli prádlo odstředit pouze jednou, aby se zachovala celistvost tkaniny. Povlečení uchovávejte mimo dosah přímého slunečního světla, aby nevybledlo.

3. Flanel

Flanel je ideální materiál na povlečení pro chladné zimní noci. Jedná se o druh bavlny, která je česaná, aby se vlákna načechrala, změkčila a dokázala zachytit tělesné teplo. Flanelové povlečení by se mělo prát v pračce na šetrný cyklus ve studené vodě. Přílišné tření totiž může časem způsobit žmolkování materiálu.

4. Polyester

Polyester je levné umělé vlákno a obvykle se mísí s jiným vláknem. Polyesterové povlečení je obecně trvanlivé a odolné vůči skvrnám, ale pro někoho může být svědivé, proto se často mísí s bavlnou. Povlečení ze 100% polyesteru by se mělo prát v teplé (ale ne horké) vodě s použitím jemného pracího prostředku.

5. Směsi

Nejběžnější dostupnou směsí je polyester a bavlna, ale můžete se setkat i se směsí bavlny a bambusu nebo bavlny a umělého hedvábí. Směsové tkaniny obvykle obsahují bavlnu a jsou poměrně levné, takže se často používají pro dětské povlečení. Bavlněné směsové povlečení by se mělo prát v jemném pracím prostředku a vlažné vodě s pračkou nastavenou na šetrné praní.

6. Bambusové

Z čistého bambusu lze vyrobit tkaninu, ale obvykle, pokud najdete povlečení označené jako „bambusové“, jedná se ve skutečnosti o „rayon“, což je hedvábný, měkký a odolný materiál. Rayon znamená, že bambusová buničina prošla chemickým procesem, při kterém se rozpustí, znovu ztuhne a spřede do vlákna. Tyto typy prostěradel jsou méně šetrné k životnímu prostředí než jiné, protože proces výroby rayonu zahrnuje škodlivé chemikálie. Bambusová prostěradla je nejlepší prát ve studené vodě a sušit na mírném ohni.

Praní povlečení

Pokud budete povlečení prát pravidelně a na správné nastavení pro daný typ materiálu, prodloužíte životnost svého ložního prádla. A pokud hledáte prací prostředek, který je bezpečný pro vaši rodinu i životní prostředí, podívejte se na tento přírodní prací prostředek od společnosti bio. Naše pH neutrální složení je vyrobeno z biologicky odbouratelných a 100% rostlinných složek, takže je jemné k vaší pokožce a pomáhá obnovovat přirozenou vlhkost.
Povlečení v AKCICHCI CLEVU

❗ Výprodej povlečení - skvělé ceny

X