Spaní na břiše, jak vybrat polštář pro spaní na břiše

Ačkoli je spánek na břiše nejméně oblíbenou polohou a je třeba vzít v úvahu řadu nevýhod, někteří spící lidé ji stále považují za pohodlný způsob spánku. Často je to proto, že spaní na břiše může omezit chrápání a příznaky spánkové apnoe. To je hlavní výhoda spaní na břiše, protože je méně pravděpodobné, že dojde k zablokování dýchacích cest. Obstrukční spánková apnoe je způsobena uvolněním svalů hrdla a omezením přístupu vzduchu. Při spánku obličejem dolů se svaly nemohou uvolnit do zadní části krku.
Spáči na břiše proto často vyvíjejí nepřiměřený tlak na krk a ramena. Navíc je pravděpodobnější, že boky a břicho budou hluboko tlačit do matrace. Tato poloha při spánku může způsobit, že se páteř vychýlí z roviny. Odborníci na spánek proto často nedoporučují spaní na břiše.
Pochopení nevýhod spaní na břiše je prvním krokem k podpoře lepšího držení těla při spánku. Ergonomická opora je pro spáče na břiše důležitá. Pevná, podpůrná matrace a polštář s nízkým loftem mohou pomoci zajistit, aby byla páteř v rovině. Pomoci může také polštář pod boky. Spáči na břiše by se navíc měli vyvarovat otáčení hlavy na jednu stranu.
Každou z těchto otázek zde podrobněji rozebereme a vysvětlíme, jak může výběr správného polštáře pomoci lidem, kteří spí na břiše, najít pohodlí a oporu.

Jak vybrat polštář pro lidi spící na břiše

Lidé spící na břiše by měli zvážit více faktorů, které zajistí vyrovnání páteře a podporu celého těla. Pochopení následujících klíčových faktorů je nezbytnou součástí výběru polštáře. Patří mezi ně loft, velikost, tvar a tvarovatelnost polštáře, které ovlivňují úhel hlavy a krku.
Každý spáč má jedinečné potřeby a preference, ale existují společné problémy, se kterými se potýkají lidé spící na břiše. Některé materiály polštářů jsou lepší než jiné a možná bude třeba zvážit další opatření.

Co je třeba zvážit při nákupu polštáře pro spící na břiše

Při nákupu polštáře může být snadné nechat se rozptýlit nabídkami, slevami a marketingovými tvrzeními o tom, jak polštář funguje. Pokud se zaměříte na základní vlastnosti polštáře a na své osobní potřeby, budete mít jistotu, že se vám nákup vyplatí. Následující faktory jsou hlavní věci, na které by se měli zákazníci při nákupu polštáře zaměřit. Ty určují, jak pohodlný a podpůrný polštář bude, stejně jako to, jak funguje v dalších oblastech.

Podlážka:

Vzdušnost polštáře se vztahuje k jeho výšce. To je důležitý faktor, pokud spíte na břiše, protože určuje míru opory, kterou polštář poskytuje. Polštáře mohou mít nízký, střední nebo vysoký loft. Loft lze často upravit odebráním nebo přidáním výplně. Naše testy ukazují, že polštář s nízkým loftem nebo s výškou pod 10cm je obecně preferován lidmi, kteří spí na břiše. Střední loft (10 – 20cm) může poskytnout oporu i lidem, kteří spí na břiše, ale to závisí na dalších faktorech, jako je velikost hlavy a osobní preference. Polštář by měl mít oporu pro hlavu a krk a udržovat je v pohodlném úhlu. Příliš vysoký nebo příliš nízký polštář může zatěžovat krk a ramena.

Podpora:

Podpora určuje, zda je páteř v rovině. Na míru opory polštáře má vliv několik faktorů, včetně jeho loftu, tvrdosti a velikosti. Hlava, krk a ramena musí být správně podepřeny. To pomáhá předcházet bolestem u osob spících na břiše tím, že snižuje napětí v krku a ramenou.
Úroveň tvrdosti: Polštáře se pohybují od měkkých po tvrdé. Kromě polohy při spánku hraje roli při určování ideální úrovně tvrdosti také tělesná hmotnost a osobní preference. Pokud spíte na břiše, může vám vyhovovat měkký až středně tvrdý polštář, pokud udržuje hlavu a krk v pohodlném úhlu. Tvrdost polštáře mohou ovlivnit materiály. Péřové polštáře, polštáře z alternativního peří a polštáře z paměťové pěny jsou obvykle měkké, zatímco pohankové a latexové polštáře bývají tvrdší.

Odlehčení tlaku:

Polštář, který podpírá hlavu a krk, může pomoci zmírnit tlak. Protože tlak na krk a páteř způsobuje nepohodlí lidem, kteří spí na břiše, je polštář, který zmírňuje tlak v těchto oblastech, prospěšný. Ergonomická podpora udržuje hlavu, krk a páteř v rovině. Některé materiály, například latex a paměťová pěna, výjimečně dobře zmírňují tlak tím, že se přizpůsobují tvaru hlavy a krku.

Tvar:

Polštáře mají obvykle obdélníkový nebo čtvercový tvar, ale materiály a konstrukce určují, jak dobře si polštář udrží svůj tvar. Materiály jako prachové peří a alternativy prachového peří se snadno stlačují a mohou během noci ztrácet tvar, což vede k nutnosti polštář načechrat, aby byl pohodlný a podpůrný. Latex si s větší pravděpodobností udrží svůj tvar po celou noc a poskytuje stálou oporu pro lidi, kteří spí na břiše. Paměťová pěna se snadno stlačuje, aby se přizpůsobila pocitu, ale po odstranění tlaku se vrací do původního tvaru.

Kvalitní materiály:

Kvalita materiálů použitých pro polštář určuje jeho životnost. V průměru by měl polštář poskytovat stálou oporu po dobu 3 let. Polštáře nižší kvality budete možná muset vyměňovat častěji, protože je pravděpodobnější, že ztratí tvar a přestanou poskytovat dostatečnou oporu. Péřové a latexové polštáře mají často dlouhou životnost, zatímco polyester a pěnový materiál s nízkou hustotou mohou degradovat rychleji.

Tvarovatelnost polštáře:

Tvarovatelnost polštáře označuje, jak snadno si ho spáč může vytvarovat podle potřeby. To zajišťuje přizpůsobení tvaru pro pohodlí a oporu. Lidé, kteří spí na břiše, mohou během noci potřebovat polštář přetvořit, aby se ujistili, že hlava a krk jsou správně podepřeny, a tvarovatelný polštář může být výhodný.

Jaké materiály polštářů jsou nejlepší pro lidi s břišním spánkem?

Ačkoli polštáře mohou být vyrobeny z různých materiálů, zjistili jsme, že pro lidi, kteří spí na břiše, jsou nejlepší polštáře z alternativního peří, paměťové pěny a latexu. Mezi další dostupné typy polštářů patří pohankové, péřové, péřové a polyfoamové. Každý typ polštáře má pro spáče na břiše své výhody a nevýhody, které zde dále rozebereme.

Paměťová pěna

Paměťová pěna je viskoelastická pěna, která reaguje na teplo a tlak, díky čemuž se přesně přizpůsobí tvaru hlavy a krku. Pro lidi, kteří spí na břiše, může polštář z paměťové pěny zmírnit napětí a podpořit vyrovnání páteře. Některé polštáře z paměťové pěny mají pevné jádro z paměťové pěny, zatímco jiné používají drcenou paměťovou pěnu pro nastavitelný loft. Polštáře mohou způsobovat plynatost, takže lidé, kteří spí na břiše a jsou citliví na pachy, by měli zvážit jiné možnosti.

Oblíbené polštáře z pamětové pěny

-35%
-35%
Original price was: 259 Kč.Current price is: 169 Kč.

Více informací

-29%
Original price was: 699 Kč.Current price is: 499 Kč.

Více informací

-58%
Original price was: 599 Kč.Current price is: 249 Kč.

Více informací

-50%
Original price was: 899 Kč.Current price is: 449 Kč.

Více informací

-35%
-35%
-50%
Original price was: 899 Kč.Current price is: 449 Kč.

Více informací

-35%
Original price was: 259 Kč.Current price is: 169 Kč.

Více informací

-35%
-21%
Original price was: 1449 Kč.Current price is: 1149 Kč.

Více informací

Pohanka

Pohankové polštáře jsou plněny slupkami pohankových semen. Slupky mají otevřený tvar, který podporuje proudění vzduchu a pomáhá regulovat teplotu. Pohanka je při použití jako náplň polštáře poddajná. Přizpůsobí se tvaru hlavy a krku, čímž poskytuje oporu a zmírňuje tlak. Loft těchto polštářů lze upravit přidáním nebo odebráním slupek, ale někteří lidé, kteří spí na břiše, mohou pohankové polštáře považovat za příliš tvrdé. Korpusy také při pohybu polštáře vydávají šustivý zvuk.

Peří

Péřové polštáře jsou plněny vnějším peřím kachen nebo hus. Peří se snadno stlačuje a přizpůsobuje se tvaru hlavy. Péřové polštáře jsou měkké a lehké, což může být výhodné pro osoby spící na břiše. Přesto může izolační povaha peří způsobovat zadržování tepla. Péřové polštáře nedrží tak dobře svůj tvar a často je třeba je načechrávat. Loft péřového polštáře lze upravit přidáním nebo odebráním peří.

Latex

Přírodní latex se získává z kaučukovníků. Latex je prodyšný, odolný a vysoce podpůrný pro osoby spící na břiše. Latexové polštáře se mírně přizpůsobují tvaru hlavy, krku a ramen a zmírňují tlak. Některým lidem, kteří spí na břiše, mohou latexové polštáře připadat příliš silné, husté nebo těžké.

Péřové

Peří je měkké spodní peří kachen nebo hus. Výplň z prachového peří je měkčí než peří. Díky poddajné výplni mohou lidé s břišním spánkem polštář tvarovat podle potřeby. U některých péřových polštářů lze také upravit loft přidáním nebo odebráním náplně. Peří má kolébavý účinek a podpírá hlavu a krk. Péřové polštáře jsou obvykle dostatečně měkké pro osoby spící na břiše, ale protože se snadno stlačují, je třeba je načechrat, aby si udržely svůj tvar.

Alternativa péřových ložisek

Alternativní peří napodobuje pocit z peří, ale je vhodnější volbou pro spáče, kteří jsou na peří alergičtí nebo kteří dávají přednost lůžkovinám, které nepocházejí ze zvířat. Polštáře s alternativním prachovým peřím jsou vyrobeny z bavlněné nebo polyesterové výplně a působí nadýchaně. Díky výraznému tvarování a plyšovosti je tento polštář vhodnou volbou pro osoby spící na břiše.

Pěnový

Polyfoam neboli polyuretanová pěna je často cenově dostupnou výplní polštářů. Polyfoam může nabídnout úlevu od tlaku a mírné tvarování, ale není tak prodyšný jako jiné materiály. Pěna s nízkou hustotou je obvykle méně odolná a může se časem prohýbat.

Jaké velikosti polštářů jsou k dispozici?

Velikost polštáře určuje velikost plochy pro hlavu, krk a ramena. To ovlivňuje míru opory, kterou polštář poskytuje. K dispozici je pět běžných velikostí polštářů:
  • Standardní, 20″ x 26″: Standardní velikost polštáře je nejběžnější a většina povlaků na polštáře se přizpůsobí této velikosti. Délka a šířka standardního polštáře jsou pohodlné pro mnoho spáčů, zejména pro drobné spáče nebo spáče s úzkými rameny a pro ty, kteří zůstávají ve stejné poloze po celou noc. Přesto může být pro někoho příliš úzký. Těm, kteří často mění polohu při spánku nebo mají širší ramena, může vyhovovat větší polštář.
  • Super Standard, 20″ x 28″: Superstandardní polštář není tak běžný, ale poskytuje spáčům 2 palce prostoru navíc. Díky tomu je pohodlnější pro spáče, kteří během noci mění polohy. Některým spáčům může být stále úzký.
  • Královský, 20″ x 30″: Královský polštář poskytuje uživatelům větší plochu, aby mohli měnit polohy a přitom se cítili podepřeni po celou noc. Tato velikost je o 4 palce delší než standardní polštář, takže je ideálním polštářem pro spáče s kombinovaným spánkem a pro osoby se širšími rameny.
  • Královský polštář, 20″ x 36″: Královský polštář je jednou z největších dostupných velikostí. Větší délka poskytuje spáčům dostatek prostoru pro pohyb podle potřeby. Lze jej také použít k podepření horní části těla při sezení v posteli. Spáči, kteří se během noci převalují, a ti, kteří mají široká ramena, využijí větší plochu.
  • Polštář na tělo, 20″ x 54″: Polštáře na tělo jsou dlouhé polštáře určené k vyvýšení ostatních částí těla. K dispozici jsou různé velikosti a tvary. Tento typ polštáře často upřednostňují lidé, kteří spí na boku, a ti, kteří se rádi drží polštáře nebo si při spánku podepírají nohy či ruce. Pro lidi, kteří spí na břiše, není použití tělového polštáře obvykle výhodné.

Výhody a nevýhody spaní na břiše

Rádi bychom vám řekli, že spaní na břiše má spoustu výhod a nevýhod. Bohužel musíme pokorně oznámit, že spaní na břiše je většinou špatné.
Spaní na břiše se také nazývá poloha na zádech. Když dřímáte v poloze na zádech, můžete zažít:
  • namožená záda. Nejčastější stížností lidí, kteří spí na břiše, je bolest zad. Protože většina lidí drží většinu své váhy v tělesném jádru, způsobuje spánek na zádech propadání středu těla a nepříjemné prohýbání zad po celou noc.
  • Bolesti nervů. Vaše páteř je v podstatě nervovou centrálou vašeho těla. Způsobení jakéhokoli trápení nebo skřípnutí podél páteře (například při spaní na břiše) může vést k přenesené bolesti téměř v kterékoli části těla.
  • Vrásky. Tohle je trochu marnivé, ale hele, všichni se staráme o svůj obličej. Spaní na boku a na břiše může mít nežádoucí vedlejší účinek v podobě většího množství vrásek v obličeji. Pokud se vám nechce začínat s botoxem brzy (nebo vůbec), raději spěte na zádech.
  • Na druhou stranu společnost Hennepin Healthcare upozorňuje, že spaní na břiše by mohlo být vhodné pro lidi, kteří trpí spánkovou apnoe nebo chrápáním. Ležení na břiše udržuje dýchací cesty otevřené, což se nedá říci o ležení na zádech.

Další tipy pro lidi, kteří spí na břiše

I když je pro lidi, kteří spí na břiše, výběr polštáře důležitý, následující tipy jim mohou pomoci udržet si pohodlí po celou noc.

Vyberte si správnou matraci:

Nejlepší matrace pro lidi s břišním spánkem je taková, která nabízí pevnou oporu, která pomáhá udržet páteř v rovině. Lidé s břišním spánkem tlačí boky a břichem do matrace. Pokud je matrace příliš měkká, může způsobit, že se do ní nadměrně zaboří a vytvoří tlak na páteř.  Rovnoměrná a stálá opora matrace pomáhá předcházet nesprávnému nastavení páteře a snižuje bolesti břišních spáčů.

Použití polštáře pod pánev:

Jelikož u lidí, kteří spí na břiše, hrozí, že se jejich spodní část těla zaboří hluboko do matrace, může jim pomoci polštář pod pánví. Ten zvedne boky a břicho a sníží tlak na páteř.

Spěte s hlavou rovně, nikoliv otočenou:

Spící na břiše, kteří otáčejí hlavu na jednu stranu, zatěžují krk a páteř. Spaní s hlavou rovně dolů pomáhá udržet páteř v rovině a snižuje tlak na krk a ramena. Spáči si mohou hlavu mírně podepřít polštářem pod čelem. Lidé, kteří spí na břiše, by si také měli vybrat polštář z prodyšných materiálů.

Nejčastější otázky o spánku na břiše – FAQ

Jak časté je spaní na břiše?

Spaní na břiše je nejméně častou spánkovou polohou, kterou volí přibližně 7 % spáčů. Lékaři často spaní na břiše nedoporučují kvůli možným nevýhodám, jako jsou bolesti zad a krku. Někteří spící lidé však stále považují tuto polohu za nejpohodlnější.Spaní na břiše je nejméně častou polohou pro spaní, protože ji volí přibližně 7 procent spáčů. Lékaři často spaní na břiše nedoporučují kvůli možným nevýhodám, jako jsou bolesti zad a krku. Někteří spící lidé však přesto považují tuto polohu za nejpohodlnější.

Je spánek na břiše špatný?

Spaní na břiše není ze své podstaty špatné. Mnoho lidí dává přednost spánku na břiše a nepociťuje v důsledku toho žádné nepohodlí, ale tato poloha je spojena s většími bolestmi než spaní na boku nebo na zádech.
Lidé mají tendenci nosit na hrudi a břiše neúměrně velkou váhu ve srovnání se zbytkem těla. Když spíte obličejem dolů, gravitace způsobuje, že se tato dodatečná hmotnost propadá do matrace. Pokud se propadnete příliš, bude váš střed těla spočívat na spánkové ploše níže než krk, ramena a boky. To může narušit vaši polohu a způsobit bolesti v těchto oblastech.
Pokud dáváte přednost spaní na břiše, doporučujeme matraci s tvrdším pocitem a středním profilem 12 palců nebo méně. Tyto modely poskytují větší zpevnění středu těla a mohou pomoci udržet vaše tělo v rovině. Matrace se zónovými vrstvami jsou často pod hrudníkem a břichem tužší, takže jeden z těchto modelů může být dobrou investicí.
Většině lidí, kteří spí na břiše, doporučujeme také nízkoprofilové polštáře. Opírání hlavy o silný polštář při ležení na břiše může snadno namáhat krk a způsobit, že ráno budete mít pocit ztuhlosti nebo bolesti. Někteří lidé, kteří spí na břiše, se dokonce raději polštáře úplně zřeknou a opírají si hlavu přímo o matraci.

Co je nejdůležitější při výběru polštáře pro lidi, kteří spí na břiše?

Nejdůležitějším faktorem, který by měli lidé se spánkem na břiše zohlednit při výběru nejlepšího polštáře, je výška polštáře. Loft polštáře určuje úhel hlavy a krku. Kromě toho ovlivňuje, jak velkou oporu polštář poskytuje.
Kromě loftu polštáře by zákazníci měli zvážit velikost, výplň a tuhost polštáře. Každý nakupující bude mít jedinečné potřeby a preference, které je třeba mít na paměti.

Jaký typ polštáře je nejlepší pro lidi, kteří spí na břiše?

Nejlepší polštář pro každého spáče poskytne dostatečnou oporu, aniž by narušil vyrovnání páteře nebo příliš zatížil krk a ramena. Pro lidi, kteří spí na břiše, jsou obvykle nejpohodlnější polštáře s nízkým až středním loftem a tloušťkou 2 až 4 palce. Někteří raději nepoužívají žádný polštář. Silnější polštáře s vysokým loftem mohou při ležení na břiše příliš podepřít hlavu a krk, narušit jejich souhru a vytvořit tlakové body.
Vzhledem k tomu, že spaní na břiše není zdaleka tak rozšířené jako spaní na boku nebo na zádech, je jen velmi málo polštářů navrženo speciálně s ohledem na spáče na břiše. Polštáře určené pro spáče na břiše mají obvykle nízký profil.
Lidé, kteří spí na břiše, by také měli brát v úvahu stupeň tvrdosti matrace. Pokud je vaše matrace poměrně měkká, je pravděpodobné, že se propadnete do horních vrstev a možná budete potřebovat silnější polštář, abyste se cítili pohodlně. Ti, kteří spí na tvrdých matracích, nebudou potřebovat tak velkou loftovou výšku polštáře. Většina lidí, kteří spí na břiše, však dává přednost polštářům s nízkým až středním loftem bez ohledu na to, jak měkká nebo tvrdá je jejich matrace.

Jaký je nejhorší typ polštáře pro lidi, kteří spí na břiše?

Každý typ polštáře má potenciální výhody a nevýhody, ale lidé se spánkem na břiše by se měli vyhnout polštáři s vysokým loftem nebo spánkovým sklonem. Jedná se o nejhorší typ polštáře pro spáče na břiše, protože podepírá hlavu a vytváří příliš velký tlak na krk a páteř. Spáči na břiše by se také měli vyhnout polštářům, které nemají dostatečnou oporu nebo jsou příliš tvrdé. Je také důležité, aby byl polštář vyroben z prodyšných materiálů.

Měli byste používat polštář, pokud spíte na břiše?

Lidé, kteří spí na boku a na zádech, obvykle potřebují silnější a vyšší polštáře, aby měli dostatečnou oporu hlavy a krku. Jinak je tomu u lidí, kteří spí na břiše a kteří se cítí nejlépe na polštářích s nižším profilem. Někteří dokonce raději polštář nepoužívají vůbec. Pokud je matrace dostatečně pevná, aby tělo spícího na břiše příliš nepropadalo, nemělo by odpuštění polštáře způsobit mnoho bolestí.
Pokud spíte převážně na břiše, vyzkoušejte spaní s polštářem a bez něj, abyste zjistili, která možnost vám vyhovuje lépe. Je však důležité si uvědomit, že spánek na břiše je spojen s větším množstvím bolestí a tlakových bodů než jiné polohy, takže můžete pociťovat určité nepohodlí v oblasti krku, ramen a dolní části zad bez ohledu na to, zda používáte polštář, nebo ne.

Kde najdu polštář pro spaní na břiše?

Zákazníci mohou najít polštáře pro spící na břiše online i v obchodech. Mnoho společností vyrábějících matrace zahrnuje polštáře do svých produktových řad, často vyráběné ze stejných patentovaných materiálů jako matrace. Snadno lze porovnat modely online a mnoho společností nabízí zkušební spaní, aby si zákazníci mohli polštáře vyzkoušet v pohodlí domova.

Závěr

Nyní, když jste se stali odborníky na nákup polštářů na spaní na břiše, jste na dobré cestě k výběru toho nejlepšího pro vás. Jen nezapomeňte věnovat velkou pozornost loftu, tuhosti a materiálům, abyste našli ideální variantu.
Povlečení v AKCICHCI CLEVU

❗ Výprodej povlečení - skvělé ceny

X